miercuri, noiembrie 4, 2026
Trading.roAfaceriPFA sau SRL în 2026: ce alegi și cât plătești

PFA sau SRL în 2026: ce alegi și cât plătești

PFA sau SRL? Pe scurt: PFA-ul e mai simplu și mai ieftin de pornit, dar plătești CAS și CASS din venitul net, iar răspunderea este cu averea personală. SRL-ul de tip microîntreprindere plătește 1% din venituri, cere cel puțin un salariat, iar banii îi scoți ca dividende impozitate cu 16% în 2026. Mai jos ai comparația completă, regulile fiscale din 2026, un exemplu de calcul și pașii de înființare.

Alegerea formei juridice este primul pas concret după ce ai găsit o idee din care chiar poți câștiga. Dacă încă te uiți la variante, începe cu ghidul nostru despre cum să faci bani, apoi revino aici când știi aproximativ cât vei încasa și cât vei cheltui.

Tablou originalDiversifică-ți avereaInvestește în artăTablouri originale, piese unicat semnate de artist. Un activ tangibil, departe de grafice și cotații.Vezi tablourile →

PFA sau SRL: definiții pe scurt

PFA (persoană fizică autorizată) înseamnă că tu, ca persoană fizică, ești autorizat să desfășori o activitate economică. Nu există o firmă separată de tine: veniturile sunt ale tale, iar obligațiile tot ale tale. Plătești impozit pe venit și contribuții sociale prin Declarația unică.

SRL (societate cu răspundere limitată) este o persoană juridică distinctă de asociați. Firma încasează, plătește impozitul ei (microîntreprindere sau impozit pe profit), iar tu primești bani ca salariu și/sau dividende. Când un SRL îndeplinește condițiile din Codul fiscal, plătește impozitul pe veniturile microîntreprinderilor, numit simplu „micro”.

Tabel comparativ PFA vs SRL în 2026

Criteriu PFA SRL (microîntreprindere)
Răspundere Răspunzi cu patrimoniul afectat activității și, în completare, cu averea personală Asociații răspund, ca regulă, în limita aportului la capitalul social
Înființare Dosar la Registrul Comerțului (ONRC), fără capital social Dosar la ONRC, act constitutiv, capital social minim 500 lei pentru SRL-urile nou-înființate
Contabilitate Partidă simplă în sistem real (sau normă de venit, unde e permisă) Contabilitate în partidă dublă, situații financiare anuale, de regulă cu un contabil
Impozitare 10% din venitul net, după deducerea CAS și CASS (sistem real) 1% din venituri, dacă veniturile nu depășesc echivalentul a 100.000 euro și firma are cel puțin un salariat
CAS (pensie, 25%) Obligatoriu dacă venitul net anual ajunge la 12 salarii minime; bază de 12 sau 24 de salarii minime Se plătește doar pe salarii; dividendele nu datorează CAS
CASS (sănătate, 10%) 10% din venitul net, cu minim 6 și maxim 72 de salarii minime Pe salarii, plus CASS pe dividende la plafoane de 6, 12 sau 24 de salarii minime
Scoaterea banilor Banii din cont sunt ai tăi după plata taxelor Dividende cu impozit de 16% în 2026, reținut la sursă de firmă, plus salariu
Angajați Poate angaja, dar numărul de salariați este limitat prin lege Fără limită; pentru micro este obligatoriu cel puțin un salariat
Credibilitate Suficient pentru freelanceri și servicii individuale Mai bine văzut de clienți mari, bănci și licitații
Închidere Radiere la ONRC, procedură scurtă Dizolvare și lichidare (sau procedură de radiere), mai lungă și mai scumpă

Cum se plătesc taxele în 2026

Regulile de mai jos sunt luate din Codul fiscal (Legea 227/2015), forma actualizată publicată de ANAF și verificată la 3 noiembrie 2026. Toate plafoanele pentru CAS și CASS se calculează cu salariul minim brut în vigoare la 1 ianuarie 2026, adică 4.050 lei, chiar dacă salariul minim a crescut la 4.325 lei de la 1 iulie 2026.

Taxe PFA în 2026

Un PFA în sistem real plătește trei lucruri, toate prin Declarația unică depusă până la 25 mai 2027 pentru veniturile din 2026:

  1. CAS (pensie), 25%. Dacă venitul net anual este între 12 salarii minime (48.600 lei) și 24 de salarii minime (97.200 lei), baza minimă este 48.600 lei, deci CAS de cel puțin 12.150 lei. Peste 97.200 lei, baza minimă este 97.200 lei, deci CAS de 24.300 lei. Sub 48.600 lei, CAS nu este obligatoriu, dar îl poți plăti opțional.
  2. CASS (sănătate), 10%. Se aplică pe venitul net, cu o bază maximă de 72 de salarii minime (291.600 lei). Dacă venitul net e sub 6 salarii minime (24.300 lei), datorezi diferența până la această bază, adică minim 2.430 lei, cu excepțiile prevăzute de lege (de exemplu, dacă ai și salariu de cel puțin 6 salarii minime).
  3. Impozit pe venit, 10%. Se aplică pe venitul net din care scazi CAS și CASS datorate.

Pentru unele activități poți fi impozitat la normă de venit, o sumă fixă stabilită anual de administrația financiară din județul tău. Lista activităților și valorile se verifică la ANAF, pentru județul în care ai sediul.

Taxe SRL micro în 2026

Pentru 2026, Codul fiscal prevede o singură cotă micro, de 1%, aplicată pe veniturile firmei (cu mici ajustări prevăzute de lege). Cota de 3% nu mai există. Condițiile principale:

  • veniturile din anul precedent nu au depășit echivalentul în lei a 100.000 euro; dacă depășești plafonul în cursul anului, treci la impozit pe profit din trimestrul respectiv;
  • firma are cel puțin un salariat cu normă întreagă (sau mai multe contracte part-time care însumează o normă, ori un contract de administrare/mandat plătit cel puțin cu salariul minim); o firmă nouă are 90 de zile să angajeze;
  • asociații care dețin peste 25% pot avea o singură microîntreprindere;
  • firma și-a depus la timp situațiile financiare anuale.

Dacă nu îndeplinești condițiile, SRL-ul plătește impozit pe profit de 16%. Pentru salariatul obligatoriu, firma plătește în plus contribuția asiguratorie pentru muncă (CAM) de 2,25%.

Dividende 16% în 2026 și CASS pe dividende

Profitul rămas după impozit îl scoți ca dividende. Pentru dividendele distribuite începând cu 1 ianuarie 2026, impozitul este de 16%, final, reținut la sursă de firmă și virat până pe 25 a lunii următoare plății. Pe lângă el, datorezi CASS pe dividende dacă suma lor netă (plus alte venituri din investiții, chirii etc.) trece de 6 salarii minime: 2.430 lei între 24.300 și 48.600 lei, 4.860 lei între 48.600 și 97.200 lei și 9.720 lei peste 97.200 lei. Detaliile și un calculator dedicat găsești în articolul despre impozitul pe dividende în 2026.

Exemplu de calcul PFA vs SRL (ipotetic)

Exemplul este ipotetic și simplificat, făcut doar ca să vezi mecanismul. Ipoteze: încasezi 150.000 lei pe an, ai 20.000 lei cheltuieli reale, activitatea e în sistem real și nu ai alte venituri.

Varianta PFA

  • Venit net: 150.000 − 20.000 = 130.000 lei.
  • CAS: venitul trece de 24 de salarii minime, deci 25% × 97.200 = 24.300 lei.
  • CASS: 10% × 130.000 = 13.000 lei.
  • Impozit: 10% × (130.000 − 24.300 − 13.000) = 9.270 lei.
  • Total la stat: 46.570 lei. Îți rămân 83.430 lei.

Varianta SRL micro, cu tine angajat la salariul minim

  • Salariu brut anual: 6 × 4.050 + 6 × 4.325 = 50.250 lei; CAM 2,25% ≈ 1.131 lei. Costul firmei cu salariul: ≈ 51.381 lei.
  • Impozit micro: 1% × 150.000 = 1.500 lei.
  • Profit distribuit ca dividende: 150.000 − 20.000 − 51.381 − 1.500 = 77.119 lei.
  • Impozit pe dividende 16%: ≈ 12.339 lei, deci dividende nete ≈ 64.780 lei.
  • CASS pe dividende: 64.780 lei e între 12 și 24 de salarii minime, deci 4.860 lei.
  • Salariul tău net: 50.250 − CAS 12.563 − CASS 5.025 − impozit ≈ 3.266 = ≈ 29.396 lei (fără deducerea personală, care l-ar putea crește puțin).
  • Îți rămân ≈ 89.316 lei, iar la stat merg ≈ 40.684 lei.

La aceste cifre, SRL-ul lasă puțin mai mulți bani, dar cu costuri de contabilitate mai mari, care nu sunt incluse aici. La venituri mai mici diferența se micșorează sau se inversează, pentru că salariatul obligatoriu costă la fel indiferent cât încasezi.

PFA sau SRL calculator: formula în 5 pași

Nu ai nevoie de un pfa sau srl calculator special ca să faci o estimare. Ia o foaie sau un tabel și urmează pașii:

  1. Estimează venitul anual și cheltuielile reale. Pentru PFA, venit net = încasări − cheltuieli deductibile.
  2. Calculează PFA: CAS = 25% din 0 / 48.600 / 97.200 lei, după plafonul atins; CASS = 10% din venitul net (minim 2.430, maxim 29.160 lei); impozit = 10% × (venit net − CAS − CASS).
  3. Calculează SRL micro: impozit micro = 1% din încasări; scazi cheltuielile, costul salariatului (brut + 2,25%) și impozitul micro; ce rămâne e profitul.
  4. Calculează dividendele: impozit 16% din profitul distribuit, apoi CASS de 2.430, 4.860 sau 9.720 lei, după plafonul atins de dividendele nete.
  5. Compară „banii rămași la tine”: la PFA, venit net minus taxe; la SRL, salariu net plus dividende nete minus CASS pe dividende minus costul contabilului.

Refă calculul de două ori: o dată pentru anul prost și o dată pentru anul bun. Dacă SRL-ul câștigă doar în scenariul optimist, PFA-ul e de obicei alegerea mai sigură la început.

PFA sau SRL pentru Bolt și Uber

Pentru ridesharing nu poți lucra ca simplă persoană fizică. Ai nevoie de o formă autorizată (PFA, întreprindere individuală sau SRL) care obține de la Autoritatea Rutieră Română (ARR) autorizația de transport alternativ, plus copie conformă pentru fiecare mașină. Șoferul are nevoie, separat, de atestatul profesional obținut după curs și examen la ARR și de avizele medicale și psihologice cerute.

PFA sau SRL pentru Bolt? Dacă lucrezi singur cu o singură mașină, PFA-ul e de regulă mai simplu: nu ai nevoie de salariat și ai contabilitate în partidă simplă. Întrebarea „pfa sau srl pentru uber” are același răspuns pentru un șofer individual. SRL-ul devine interesant când ai mai multe mașini și șoferi angajați, adică o mică flotă.

Regulile se pot schimba: pe 28 octombrie 2026 Senatul a adoptat un proiect care ar limita la una numărul mașinilor folosite în comodat de un operator. Proiectul merge la Camera Deputaților și nu este încă lege. Verifică pe site-ul ARR și pe legislatie.just.ro forma în vigoare înainte să depui dosarul.

PFA sau SRL pentru freelanceri și IT

Pentru un programator, designer sau consultant care facturează unul sau câțiva clienți, PFA-ul în sistem real e varianta cea mai rapidă. CAS-ul are un plafon (baza maximă obligatorie e 24 de salarii minime), așa că la venituri mari povara relativă scade. CASS-ul, în schimb, crește odată cu venitul, până la 72 de salarii minime.

SRL-ul micro merge bine când veniturile sunt stabile și sub 100.000 euro pe an, iar costul salariatului obligatoriu se acoperă ușor. Peste plafon, firma trece la impozit pe profit de 16%, iar calculul trebuie refăcut.

Două lucruri comune ambelor forme: dacă cifra de afaceri anuală trece de 395.000 lei, devii plătitor de TVA, iar dacă prestezi servicii către clienți din alte țări din UE, ai nevoie de înregistrare în scopuri de TVA intracomunitar, chiar dacă nu ești plătitor de TVA. Pentru idei de proiecte la distanță, vezi și ghidul despre cum să faci bani online.

PFA sau SRL dacă ai și salariu

Dacă ai un contract de muncă și vrei o activitate pe lângă, PFA-ul are un avantaj clar la sănătate: dacă salariul tău e de cel puțin 6 salarii minime pe an, nu mai datorezi diferența până la CASS-ul minim. Plătești CASS doar pe venitul net real din PFA. CAS-ul pe PFA rămâne însă obligatoriu dacă venitul net din activități independente atinge 12 salarii minime, chiar dacă ești deja salariat.

La SRL micro, salariul de la angajatorul principal nu bifează condiția de salariat: firma ta trebuie să aibă propriul angajat. Pentru o activitate mică, făcută seara sau în weekend, PFA-ul e aproape mereu mai potrivit. Ai câteva exemple de activități de acest fel în ghidul despre cum să faci bani de acasă.

Ce firmă să deschid? Regula simplă

Dacă te întrebi „ce firmă să deschid”, pornește de la trei întrebări:

  • Lucrezi singur și vrei să începi repede? PFA.
  • Ai venituri constante, vrei un angajat sau mai mulți și răspundere limitată? SRL micro.
  • Cumperi o afacere existentă sau intri într-o rețea? Aproape mereu SRL. Vezi opțiunile de afaceri la cheie și francize, unde francizorii cer de regulă o persoană juridică.

Înființare SRL și PFA: pașii

Ambele forme se înregistrează la Oficiul Național al Registrului Comerțului (ONRC), iar dosarul se poate depune online, prin portalul ONRC, cu semnătură electronică calificată.

Pași pentru înființare SRL

  1. Verifici și rezervi denumirea firmei la ONRC.
  2. Alegi activitățile (codurile CAEN) și sediul social, cu dovada folosinței spațiului.
  3. Redactezi actul constitutiv și declarațiile asociatului și administratorului.
  4. Depui capitalul social: minim 500 lei pentru un SRL nou-înființat (5.000 lei dacă cifra de afaceri netă depășește 400.000 lei).
  5. Depui dosarul online și primești certificatul de înregistrare cu CUI.
  6. Angajezi salariatul în 90 de zile, ca să rămâi micro, și te înregistrezi în SPV la ANAF.

Pași pentru înființare PFA

  1. Rezervi denumirea și alegi codurile CAEN.
  2. Pregătești actul de identitate, dovada sediului profesional și declarațiile pe proprie răspundere.
  3. Depui dosarul la ONRC, online sau la ghișeu, și primești certificatul cu CUI.
  4. Alegi sistemul de impozitare (real sau normă de venit, dacă e permis) și te înregistrezi în SPV.
Tablou originalDiversifică-ți avereaInvestește în artăTablouri originale, piese unicat semnate de artist. Un activ tangibil, departe de grafice și cotații.Vezi tablourile →

Întrebări frecvente despre PFA sau SRL

Ce este mai avantajos în 2026, PFA sau SRL?

Depinde de venit și de costuri. La venituri mici, PFA-ul e de obicei mai avantajos, pentru că SRL-ul micro cere un salariat chiar și când încasezi puțin. La venituri constante și mai mari, SRL-ul cu impozit de 1% și dividende de 16% poate lăsa mai mulți bani, după ce scazi costul contabilului.

Poate un SRL fără angajați să fie microîntreprindere?

Nu. În 2026, Codul fiscal cere cel puțin un salariat cu normă întreagă, sau contracte part-time care însumează o normă, ori un contract de administrare plătit cu minim salariul minim. O firmă nouă are 90 de zile să angajeze. Fără salariat, SRL-ul plătește impozit pe profit de 16%.

Cât CAS și CASS plătește un PFA în 2026?

CAS este 25% din 48.600 lei (12.150 lei) dacă venitul net e între 12 și 24 de salarii minime, sau din 97.200 lei (24.300 lei) peste acest nivel. CASS este 10% din venitul net, minim 2.430 lei și maxim 29.160 lei. Plafoanele folosesc salariul minim de 4.050 lei.

Cât impozit plătesc pe dividende în 2026?

Pentru dividendele distribuite din 1 ianuarie 2026, impozitul este 16%, reținut de firmă la plată. În plus, datorezi CASS de 2.430, 4.860 sau 9.720 lei, în funcție de suma netă a dividendelor și a altor venituri din investiții, raportată la plafoanele de 6, 12 și 24 de salarii minime.

Pot trece de la PFA la SRL mai târziu?

Da, dar nu prin transformare directă: PFA-ul și SRL-ul sunt entități diferite. De obicei înființezi SRL-ul, muți treptat contractele și clienții pe el, apoi radiezi PFA-ul la ONRC. Mulți încep cu PFA ca să testeze piața și deschid SRL când veniturile devin stabile.

Vrei să exersezi înainte să investești?

Contul demo Vantage e gratuit: testezi strategiile din acest articol cu bani virtuali, nu cu economiile tale.

Încearcă contul demo →

ARTICLES SIMILAIRES