
Ultima actualizare: 4 noiembrie 2026
Microîntreprindere 2026, pe scurt: un SRL plătește impozit de 1% pe venituri (cota unică, cea de 3% a fost eliminată) dacă a avut în 2025 venituri de cel mult 100.000 €, adică 509.850 lei (cursul BNR de 5,0985 lei/€ din 31 decembrie 2025), are cel puțin un salariat și asociații cu peste 25% nu folosesc regimul micro și la altă firmă. Dacă depășești plafonul în cursul anului, treci la impozit pe profit de 16% din trimestrul depășirii. Firmele noi au 90 de zile ca să angajeze primul salariat (OUG 8/2026).
Diversifică-ți avereaInvestește în artăTablouri originale, piese unicat semnate de artist. Un activ tangibil, departe de grafice și cotații.Vezi tablourile →
Mai jos găsești toate condițiile, cum se calculează plafonul, cât plătești, termenele, ce se întâmplă la ieșirea din regim și când merită mai mult impozitul pe profit.
Ce este o microîntreprindere
Ce este o microîntreprindere, în sens fiscal? Este o persoană juridică română (de obicei un SRL) care, în loc de impozit pe profit, plătește un impozit mic pe venituri (cifra de afaceri). Nu este o formă juridică separată: înființezi un SRL obișnuit, iar regimul micro este un mod de impozitare, reglementat de art. 47–57 din Codul fiscal.
Atenție la confuzie: „microîntreprindere” din Legea IMM-urilor (sub 10 angajați, cifră de afaceri sub 2 milioane €) nu este același lucru cu microîntreprinderea din Codul fiscal. Pentru taxe contează doar condițiile de mai jos.
Cum a evoluat regimul micro
| Anul | Plafon venituri | Cote |
|---|---|---|
| 2023–2024 | 500.000 € | 1% / 3% |
| 2025 | 250.000 € (plafon microîntreprindere 2025) | 1% / 3% (3% peste 60.000 € și pentru unele coduri CAEN) |
| 2026 | 100.000 € | 1% (cotă unică) |
Sursa: OUG nr. 156/2024 (plafoanele 2025–2026) și OUG nr. 89/2025 (eliminarea cotei de 3%).
Condiții microîntreprindere 2026
Condițiile microîntreprindere 2026 trebuie îndeplinite cumulativ la 31 decembrie 2025 (pentru firmele existente) și pe tot parcursul anului:
- Venituri de cel mult 100.000 € în anul precedent (509.850 lei), adunate cu veniturile întreprinderilor legate (vezi mai jos).
- Cel puțin un salariat cu normă întreagă. Condiția poate fi îndeplinită și printr-un contract de mandat sau de administrare, dacă remunerația este cel puțin la nivelul salariului minim brut.
- Asociații cu peste 25% din capital (sau din drepturile de vot) pot avea o singură microîntreprindere. Dacă ai peste 25% în două SRL-uri, doar unul poate rămâne micro.
- Situațiile financiare depuse la termen. Firmele care nu au depus bilanțul anual la termen ies din regimul micro.
- Capitalul nu este deținut de stat sau de unități administrativ-teritoriale.
- Nu desfășoară activități excluse: bănci, societăți de asigurări și reasigurări, piața de capital, jocuri de noroc, explorare și exploatare de petrol și gaze naturale.
Ce nu mai este condiție: limita de 20% pentru veniturile din consultanță și management nu mai funcționează ca restricție (figurează abrogată în textul actual al Codului fiscal).
Firmele nou înființate
Un SRL nou poate aplica regimul micro din momentul înregistrării, dacă angajează primul salariat (sau încheie contractul de mandat) în 90 de zile de la înregistrare. Termenul era de 30 de zile până la OUG nr. 8/2026. Dacă termenul trece fără angajare, firma plătește impozit pe profit din trimestrul următor expirării celor 90 de zile.
Întreprinderile legate
Plafonul nu se verifică doar pe firma ta. Dacă tu (sau familia ta) deții, direct ori indirect, peste 25% din mai multe firme, veniturile acestora se adună. Exemplu: ai 60% într-un SRL cu 300.000 lei venituri și 50% în altul cu 250.000 lei. Total 550.000 lei, peste plafonul de 509.850 lei, deci niciuna nu mai poate fi micro în 2026.
Plafon microîntreprindere 2026: 100.000 € (509.850 lei)
Plafon microîntreprindere 2026 este 100.000 €, iar echivalentul în lei se calculează la cursul BNR de la închiderea exercițiului financiar precedent:
100.000 € × 5,0985 lei = 509.850 lei (curs 31 decembrie 2025)
Prag microîntreprindere 2026: 509.850 lei, valabil și pentru veniturile din 2025 (condiția de intrare), și pentru veniturile din 2026 (condiția de rămânere). Dacă în cursul lui 2026 veniturile cumulate de la 1 ianuarie trec de această limită, firma iese din regim.
Ce intră în calculul plafonului: veniturile din exploatare (cifra de afaceri) plus celelalte venituri impozabile. Prin OUG nr. 8/2026, veniturile din vânzarea de active (un mijloc fix, un teren) nu mai intră în plafon, cu excepția cazurilor în care vinzi mai multe active din aceeași subgrupă sau mai mult de un teren.
Concret: o limită microîntreprindere 2026 de 509.850 lei înseamnă în medie ~42.500 lei venituri pe lună. O firmă care facturează constant 60.000 lei pe lună atinge plafonul prin septembrie.
Impozit microîntreprindere 2026: cota unică de 1%
Impozit microîntreprindere 2026 este 1% din veniturile impozabile, indiferent de codul CAEN sau de nivelul veniturilor (în limita plafonului). Cota de 3% din 2025 a fost eliminată prin OUG nr. 89/2025.
Baza de calcul = veniturile din orice sursă, din care se scad anumite venituri neimpozabile (de exemplu variația stocurilor, producția de imobilizări, dividendele primite de la alte firme, subvențiile, sumele din despăgubiri pentru pagube). Impozitul microîntreprindere nu ține cont de cheltuieli: plătești 1% din venituri chiar dacă ai pierdere.
Exemplu de calcul
| Sumă | |
|---|---|
| Venituri trimestrul I 2026 | 90.000 lei |
| Impozit micro (1%) | 900 lei |
| Venituri pe tot anul 2026 | 400.000 lei |
| Impozit micro pe an | 4.000 lei |
Termene de plată
Impozitul se declară (formularul D100) și se plătește trimestrial, până la 25 a lunii următoare trimestrului:
| Trimestrul | Termen D100 și plată |
|---|---|
| T1 2026 | 25 aprilie 2026 |
| T2 2026 | 25 iulie 2026 |
| T3 2026 | 25 octombrie 2026 |
| T4 2026 | 25 ianuarie 2027 |
Pentru un calcul rapid, un calculator taxe microîntreprindere se reduce la o singură înmulțire: venituri trimestriale × 1%.
Taxe microîntreprindere 2026: tot ce plătește firma
Impozitul de 1% nu este singura taxă. Taxe microîntreprindere 2026, pe scurt:
| Taxă | Cât | Cine o suportă |
|---|---|---|
| Impozit pe venit micro | 1% din venituri | firma |
| Impozit pe dividende | 16% (din 2026) | asociatul, reținut de firmă |
| CASS pe dividende | 10% plafonat (2.430 / 4.860 / 9.720 lei) | asociatul, prin Declarația unică |
| Contribuții salariale | CAS 25%, CASS 10%, impozit 10% + CAM 2,25% | salariatul + firma |
| TVA | 21% (cota standard) sau 11% (cota redusă) | doar dacă firma e plătitoare |
Detalii complete despre dividende în ghidul impozit pe dividende 2026, iar pentru TVA folosește calculatorul TVA.
Microîntreprindere plătitoare de TVA
Regimul micro și TVA-ul sunt independente. O microîntreprindere plătitoare de TVA este perfect legală: devii plătitor fie voluntar, fie obligatoriu când depășești plafonul de scutire de 395.000 lei. Pentru că plafonul micro (509.850 lei) este mai mare decât plafonul TVA, multe micro din 2026 sunt și plătitoare de TVA. Atenție: plafonul micro se calculează pe venituri fără TVA.
Ieșirea din regimul micro: ce faci când depășești plafonul
Firma iese din regimul micro dacă, în cursul anului:
- depășește plafonul de 509.850 lei;
- rămâne fără salariat și nu angajează pe cineva în termenul legal;
- nu mai respectă regula celor 25% sau începe o activitate exclusă.
Ce se întâmplă:
- Treci la impozit pe profit de 16% începând cu trimestrul în care s-a produs depășirea (nu de la 1 ianuarie următor).
- Depui formularul 700 la ANAF în 15 zile de la data la care nu mai îndeplinești condiția.
- Pentru trimestrele anterioare din același an rămâi la impozitul micro de 1%.
Exemplu: un SRL depășește plafonul în august 2026. Pentru T1 și T2 plătește 1% din venituri. Din T3 (iulie–septembrie) calculează impozit pe profit de 16%.
Pot reveni la micro?
Da. Prin OUG nr. 8/2026, o firmă care a ieșit din regim poate reveni la micro de la începutul unui an fiscal, dacă la 31 decembrie a anului precedent îndeplinește din nou toate condițiile. Opțiunea se comunică prin formularul 700 până la 31 martie.
Microîntreprindere sau impozit pe profit: ce e mai avantajos
Comparația e simplă: micro înseamnă 1% din venituri, profitul înseamnă 16% din profit. Cele două sunt egale când profitul reprezintă 6,25% din venituri (1% ÷ 16%).
| Venituri | Profit | Impozit micro (1%) | Impozit pe profit (16%) | Mai avantajos |
|---|---|---|---|---|
| 400.000 lei | 100.000 lei (25%) | 4.000 lei | 16.000 lei | micro |
| 400.000 lei | 25.000 lei (6,25%) | 4.000 lei | 4.000 lei | egal |
| 400.000 lei | 10.000 lei (2,5%) | 4.000 lei | 1.600 lei | profit |
Concluzie: pentru servicii, IT, consultanță și orice afacere cu marjă mare, micro rămâne mult mai ieftin. Pentru comerț cu marjă mică sau pentru o firmă pe pierdere, impozitul pe profit poate fi mai avantajos (și poți opta pentru el prin formularul 700).
Microîntreprindere vs SRL vs PFA
Microîntreprindere vs SRL este o comparație falsă: microîntreprinderea este un SRL care plătește 1% pe venituri. Întrebarea reală este SRL micro sau PFA:
- SRL micro: 1% pe venituri + 16% la dividende + CASS plafonat, răspundere limitată, dar ai nevoie de un salariat și de contabil.
- PFA: 10% impozit pe venitul net + CAS și CASS, fără salariat obligatoriu, contabilitate mai simplă, răspundere nelimitată.
Calculul complet cu exemple pe mai multe niveluri de venit este în PFA sau SRL în 2026, iar dacă PFA-ul ți se potrivește mai bine, vezi taxe PFA 2026 și înființare PFA.
Diversifică-ți avereaInvestește în artăTablouri originale, piese unicat semnate de artist. Un activ tangibil, departe de grafice și cotații.Vezi tablourile →
Întrebări frecvente despre microîntreprindere 2026
Poate exista o microîntreprindere fără angajați în 2026?
Nu. O microîntreprindere fără angajați nu mai poate aplica regimul micro: ai nevoie de cel puțin un salariat cu normă întreagă sau de un administrator cu contract de mandat remunerat la nivelul salariului minim. Firmele noi au 90 de zile de la înregistrare ca să îndeplinească această condiție.
Care este plafonul de microîntreprindere în 2026?
Plafonul este de 100.000 €, adică 509.850 lei la cursul BNR de 5,0985 lei/€ din 31 decembrie 2025. Se aplică atât veniturilor din 2025 (pentru a intra în regim), cât și celor din 2026 (pentru a rămâne), adunate cu ale întreprinderilor legate.
Ce impozit plătește o microîntreprindere în 2026?
Plătește 1% din veniturile impozabile, trimestrial, prin declarația D100 depusă până la 25 a lunii următoare trimestrului. Cota de 3% a fost eliminată din 2026. Pe lângă acest impozit, asociații plătesc 16% impozit pe dividende și CASS plafonat.
Ce cheltuieli deductibile are o microîntreprindere?
Impozitul micro se calculează pe venituri, deci cheltuielile nu reduc impozitul de 1%. Cheltuieli deductibile microîntreprindere contează doar indirect: scad profitul din care se distribuie dividende. Dacă ai cheltuieli foarte mari și marjă sub 6,25%, impozitul pe profit poate fi mai avantajos.
Ce se întâmplă dacă depășesc plafonul în cursul anului?
Treci la impozit pe profit de 16% începând cu trimestrul în care ai depășit 509.850 lei și depui formularul 700 la ANAF în 15 zile. Trimestrele anterioare rămân impozitate cu 1%. Din anul următor poți reveni la micro dacă îndeplinești din nou condițiile.
Pot avea două microîntreprinderi?
Doar dacă nu deții peste 25% în ambele. Un asociat care are peste 25% din capital în mai multe firme poate aplica regimul micro la o singură firmă, iar veniturile firmelor legate se adună pentru verificarea plafonului.
Surse
- Codul fiscal, art. 47–57 (impozitul pe veniturile microîntreprinderilor), cu modificările din OUG nr. 156/2024, OUG nr. 89/2025 și OUG nr. 8/2026
- ANAF: informații fiscale pentru persoane juridice
- BNR: cursul de schimb din 31.12.2025
Ghid informativ, actualizat la 4 noiembrie 2026. Pentru situații cu întreprinderi legate, activități mixte sau trecere între regimuri, verifică cu un contabil.
Cauți un broker reglementat?
Vantage e brokerul nostru partener: cont deschis online, platformele MT4 și MT5 și cont demo gratuit.
